— "Людей може об’єднати усвідомлення національної ідентичності. Коли ми об’єднані — легко говорити про культуру, економіку, політику"

en

Marcin Wojciechowski, Gazeta Wyborcza

Віктор Ющенко: Час депресії

Інтерв’ю подаємо в перекладі з польської.

Оригінал -  Gazeta Wyborcza.


Журналіст польської Gazeta Wyborcza Марчін Войчеховський провів інтерв'ю з колишнім президентом України Віктором Ющенком.

- Більше року тому ви віддали владу. Що змінилося в Україні за цей час?

Віктор Ющенко: Змінилося багато чого, часом радикально. Якщо говорити про внутрішні аспекти, то Україна відійшла від демократії, поваги цивільних прав, а також політики консолідації народу. Діаметрально змінений курс зовнішньої політики: відносини з Європою залишилися на рівні видимості, а нові відносини з Росією, зокрема, у сфері безпеки, віддаляють нас від європейської інтеграції. Від нової команди цього очікували.

- Ви теж?

- Я не сподівався на те, що буде продовжена наша політика, передвістя цього були чутні вже в ході передвиборчої кампанії. Але новий президент у нас всього лише рік. Зазвичай політики на початку роблять помилки. Вони хочуть змін, наприклад, у відносинах з сусідами. Але коли у них це не виходить, вони тверезіють і повертаються до колишніх практик. Я сподіваюся, що так буде і з командою Януковича.

- Ваша політика опиралася на підтримку української мови, культури, історичної свідомості. Як ви оцінюєте те, що в цьому напрямку зробила нова влада?

- Я хотів створити об'єднуючу мільйони людей систему цінностей. Так створюється спільність, народ. Я хотів відкинути те, що розділяло українців, наприклад, на Схід і Захід. Я сподіваюся, що рано чи пізно новий президент зрозуміє, що політика їх взаємного протиставлення безперспективна. Українська історична політика, політика ідентичності не була спрямована проти кого-небудь. Мова йшла про об'єднання 46 мільйонів людей навколо спільних ідеалів.

- Вам це не завжди вдавалося. Присвоєння звання Героя України націоналісту Степану Бандері більшою мірою розділило українців, ніж об'єднало. Нова влада скасувала це ваше рішення.

- У нас була складна історія. 300 років Україну поділяли кордони імперій, віросповідання, мови, чужа культура, яку нам намагалися нав'язати. Деякі регіони досі інакше сприймають питання національної єдності. Але суверенна держава повинна формувати духовну спільність всіх своїх громадян і лише потім шукати єдності в економічних питаннях або у відношенні інтеграції з міжнародними інститутами. Нова влада відмовилася від політики консолідації народу, але я сподіваюся, що вона до неї повернеться.

- У день єдності України новий президент організував офіційні урочистості, а весь Київ був обвішаний його плакатами на підтримку єдності країни.

- Тому в плані довгострокової перспективи я оптиміст. Я радий, що нова влада на кожному перехресті пропагує ідею єдності України, хоча, можливо, вона не цілком розуміє, про що йде мова. Важливо, щоб українська історія писалася в Україні, а не за чужими зразками. А такі образи, до того ж брехливі, нам намагалися нав'язати. Нас примушували почитати Павлика Морозова, який доніс на власних батьків, а наших власних героїв проклинали.

За останні п'ять років суспільство змінилося. Воно не дасть нав'язати собі політику, яка буде на 180 градусів відрізнятися від тієї, яку намагався вести я. Доказ цього - протести підприємців проти підвищення податків, які відбулися в кінці минулого року. Владі довелося прислухатися до їхніх очікувань.

- Опозиційні політики стверджують, що незалежність країни, демократія і вільний ринок в небезпеці. Ви згідні з такою оцінкою?

- Нині панують депресивні настрої. Можливо, вони потрібні для того, щоб ми зрозуміли власні помилки і змогли динамічно йти вперед. Ми, мабуть, вже не повернемо в минуле, люди цього не дозволять. Але в розвиток за президентства Януковича я теж не вірю. Я побоююся, що буде втрачено час, можливості, шанси на розвиток. Я дуже хотів би помилятися.

21 квітня 2011, 22:36

Теги: історія, міжнародні відносини, Янукович