— "Економіка — наслідкова; щоб досягти в ній успіхів, слід вирішити стратегічне завдання — становлення нацїі"

en

25 листопада 2011, 13:44

Ющенко: Влада і громадськість повинні докладати багато зусиль для збереження історичної пам’яті

Сьогодні у Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький арсенал» відкрилася виставка-проект «ПРАВДА РЯТУЄ ОД СМЕРТІ…», присвячена трагедії, що сталася у Биківнянському лісі, та пам’яті сотень тисяч безневинно закатованих людей.

Ініціатором цього проекту став лідер «Нашої України», Президент України (2005-2010) Віктор Ющенко.


«Головна мета виставки – відкрити українцям правду не лише про Биківнянську трагедію, але й про все кляте ХХ століття, дати відповідь, за що платили наші прадіди й наші діди… Я знаю відповідь на це запитання. Це все робилося для одного – їм дуже хотілося жити на своїй землі, жити у власній державі», - сказав Ющенко на урочистому відкритті експозиції.


Відповідаючи на запитання журналістів про те, чому було прийнято рішення робити виставку саме про Биківню, Президент України (2005-2010) підкреслив, що це - найбільша українська могила, в якій без прощення, без молитви поховано більш ніж 100 тисяч вбитих українців. Він наголосив, що в Биківні поховано цвіт нації – письменників, вчителів, священників.


«Мені б дійсно хотілося, щоб у людей, які відвідають цю, виставку і взагалі дізнаються про Биківнянську трагедію, щоб у них хоч якось защемило серце», - сказав Президент.

Під час підходу до преси Ющенко повідомив, що артефакти для виставки збирали по різних музеях, але основу експозиції становлять матеріали з розкопок українсько-польської експедиції, яка цього року вела в Биківні розкопки.


Ющенко наголосив, що особисто він, його Інститут, його команда і просто небайдужі люди доклали багато зусиль для того, щоби світ Україна і світ дізналися правду про Биківнянську трагедію. Однак, на його думку, цього недостатньо. «Безперечно, влада має обов’язково опікуватись цими питаннями, але й громадськість повинна докладати зусилля для збереження нашої пам’яті. І це формуватиме націю», - переконаний Ющенко.

ДОВІДКА:

У Биківні знаходиться найбільше в Україні місце поховання жертв масових політичних репресій. Тут був об'єкт спеціального призначення НКВС, де наприкінці 30-х – 40-х років відбувалися масові захоронення розстріляних та закатованих.

За даними науковців, за 5 років у Биківні було замордовано понад 100 тисяч осіб - представників більше сорока національностей, безжально знищених комуністичною владою. Більшість із цих безіменних могил – це поховання мирного часу, результат свідомого винищення тоталітарним режимом кращих представників суспільства.

При цьому слід зауважити, що більшість справ не розглядалася судом. Вироки виносили позасудові органи - колегії, «трійки», «двійки», особливі виїзні наради при НКВС СРСР та НКВС УРСР, позасудові органи прокуратури. Рідним або не надавали жодної інформації, або повідомляли про те, що людина засуджена на 10 років без права листування.

Вперше злочин НКВС 30-х рр. влада під суспільним тиском визнала тільки у 1989 році. Кількість жертв Биківнянського поховання остаточно не встановлена, наводяться різні цифри - від 70 до 225 тис. Найбільш обґрунтованою є цифра 120 тис. жертв.

На сьогодні за виявленими і опрацьованими співробітниками СБУ документами встановлено прізвища 14191 особи. Решта імен жертв сталінського режиму ще чекають на оприлюднення.

Виставка експонатів, знайдених під час розкопок на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» з 2001 по 2011 рік, діятиме з 25 по 27 листопада 2011 року.

В експозиції представлені більш ніж три тисячі експонатів, які належали безвинно загиблим людям під час тоталітарних репресій 1937-1941 рр. Також усі бажаючі зможуть ознайомитись із концепцією розвитку Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили».


Теги: Ющенко, Голодомор, Биківня, Мистецький арсенал